Aktivity 2. C a 3. D

Včely ze všech ú (h)lů

V září navštívila 2. C a 3. D ve Východočeském muzeu interaktivní výstavu Včely ze všech ú (h)lů.
   Díky průvodci, který s přehledem udržel pozornost dětí až do konce programu, jsme se seznámili s rozličnými detaily z jejich biologie, anatomie, fyziologie, etologie, ekologie a evoluce doplněné o informace o ekonomickém i společenském významu včel pro člověka a složení včelích produktů. Kromě informací o včele medonosné jsme se dověděli zajímavé skutečnosti i o divoce žijících samotářských včelách a podpoře jejich populací, o včelím příbuzenstvu, predátorech i škůdcích. K vidění byly historické i moderní úly, preparáty, velkoformátové modely i několik druhů živého hmyzu.
   Na závěr jsme mohli ochutnat med přímo z pláství, z čehož byly děti asi nejvíce nadšené.

Exkurze na farmu Lozice

Koncem září se vydaly třídy 2. C a 3. D na exkurzi na statek do Lozic u Luže.
   Děti nakrmily a po tréningu na "trenažeru" i vlastnoručně podojily kozy, poté jsme se přesunuli do sýrárny, kde jsme si po prohlédnutí všemožného náčiní a sýrů v různých stádiích zrání vyrobili ve skupinách sýr typu ricotta. Dalším zážitkem bylo "lovení" hravých koťátek, pohybujících se snad všude kolem statku. Druhý den jsme si výsledný výrobek namazali ke svačině.
   Z Lozic jsme si přivezli kromě sýrů i syřidlo a návod na výrobu dalších druhů sýra, takže se těšíme na další experimenty.

Exkurze do Rudolfina

2. října se vydaly třídy 2. C a 3. D na exkurzi do Rudolfina, kde se zúčastnily oblíbeného workshopu Vytvořte si orchestr.
   Děti si nejprve vyrobily lidový hudební nástroj fanfrnoch, který směly hned otestovat. Poté jsme navštívili dílnu mistra houslaře Jana Slípky a nakonec jsme se znovu propletli podzemními chodbami Rudolfina mezi odpočívajícími filharmoniky, abychom si ve skupinách vyrobili u trumpetisty České filharmonie Ladislava Kozderky trubku z nečekaného materiálu.
   Tu (a také profesionální nástroj) jsme nakonec vyzkoušeli po skupinkách v "koncertech" pod vedením dětí jako dirigentů.
   Všechny nástroje jsme si mohli vzít do školy a už se moc těšíme, až je budeme používat ve výuce.